To dział zajmujący się tzw. „leczeniem kanałowym”. Leczenie endodontyczne ma na celu przede wszystkim usunięcie chorej miazgi, a co za tym idzie – bakterii, znajdujących się w systemie kanałowym, co pozwoli zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się zakażenia.
Na czym polega leczenie kanałowe? Najpierw lekarz musi się dostać do wnętrza zęba, a następnie delikatnie otworzyć wejście do kanałów zębowych. Dzięki zdjęciom rentgenowskim oraz nowoczesnemu sprzętowi pomiarowemu ustalona zostaje ich dokładna długość. Następnie kanały zostają opracowane (oczyszczone) oraz wypełnione szczelnym, biozgodnym materiałem wypełniającym i odpowiednim uszczelniaczem.
W naszym gabinecie leczeniem endodontycznym zajmuje się dr Robert Malinowski, Specjalista stomatologii zachowawczej z endodoncją. Leczenie jest wykonywane przy użyciu nowoczesnego sprzętu- kanały są opracowywane mikrosilnikiem endodontycznym VDW RECIPROC, a następnie wypełniane systemem do wypełniania kanałów termoplastyczną płynną gutaperką SuperEndo- alpha II.
To pozwala na bardzo dokładne oczyszczenie i wypełnienie kanałów, co minimalizuje ryzyko ewentualnych powikłań.
Po prawidłowo przeprowadzonym leczeniu endodontycznym wykonujemy kontrolne zdjęcia rtg. W dzisiejszych czasach leczenie endodontyczne jest przeprowadzane bezboleśnie i szybko, pozwala na ocalenie naturalnego zęba na wiele lat. Prawidłowo wyleczony endodontycznie ząb jest najlepszym „implantem”.
Kiedy konieczne jest leczenie endodontyczne?
- kiedy odczuwasz ból ciągły samoistny, który pojawia się także w nocy
- kiedy ból pojawia się przy nagryzaniu
- kiedy na dziąśle pojawiło się zgrubienie/pęcherzyk, z którego sączy się wysięk ropny lub krwisto-ropny
- kiedy z powodu obumarcia zęba (często bezobjawowego) na zdjęciu rtg widoczne są zmiany w tkankach okołowierzchołkowych (zmiana przy wierzchołku korzenia zęba)
- po wcześniejszym, nieprawidłowo wykonanym leczeniu kanałowym